Ένα καλοκαίρι Ελλήνων Πρωταθλητών: Σάρωσε η χώρα με 14 ευρωπαϊκά μετάλλια, τα 7 χρυσά
Απο newsattica
Spread the love

Ένα καλοκαίρι χρυσό για τη χώρα μας ήταν το φετινό. 14 μετάλλια χάρισαν οι αθλητές μας στην Ελλάδα ανεβάζοντας της πολύ ψηλά στον ευρωπαϊκό αθλητισμό. Η χώρα μας τερμάτισε στην τέταρτη θέση του πίνακα των μεταλλίων στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου με 5 κατακτήσεις.

Η αρχή των επιτυχιών είχε γίνει στο Μόναχο και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας. Ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μονό σκιφ ελαφρών βαρών ενώ μόλις για 29 κλάσματα του δευτερολέπτου ο Στέφανος Ντούσκος στον τελικό του σκιφ πήρε το ασημένιο. Η Ζωή Φίτσιου είχε νωρίτερα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο ελαφρύ σκιφ. Ίδια διάκριση και για την Ευαγγελία Αναστασιάδου στο σκιφ, επιτυγχάνοντας έτσι η χώρα μας ρεκόρ σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλασίας με 4 μετάλλια.

Στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης, ο Απόστολος Χρήστου μετά το χρυσό στα 50μ. ύπτιο κατέκτησε και το ασημένιο στα 100μ. Άλλο ένα μετάλλιο, χάλκινο αυτή τη φορά έφερε η προσπάθεια του Κριστιάν Γκολομέεφ στα 50μ ελεύθερο, ενώ την τρίτη θέση πήρε και η εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης στον τελικό του Κόμπο.

Τα μετάλλια μας στο Μόναχο είναι δύο χρυσά από την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, ένα χρυσό από τον  Μίλτο Τεντόγλου, ένα χρυσό από την  Ελινα Τζενγκο και ένα ασημένιο από την  Κατερίνα Στεφανίδη. Πρόκειται για την υψηλότερη θέση που έχει βρεθεί ομάδα μας στον πίνακα μεταλλίων, αφού η καλύτερη ήταν η πέμπτη το 2002 και πάλι στο Μόναχο, ενώ ήταν έκτη πριν από τέσσερα χρόνια στη διοργάνωση του Βερολίνου, εκεί όπου είχε κατακτήσει έξι μετάλλια.

Ο βασιλιάς των κρίκων Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε για έκτη φορά στην καριέρα του το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής.